و اگر در آنچه بر تو نازل كرده‌ايم ترديد دارى، از آنها كه كتابهای پيش از تو را مى‌خوانند سؤال كن... ﴿سوره يونس: آیۀ ٩٤﴾

به پرسش و پاسخ از قرآن، انجیل و تورات خوش آمدید!

برای شرکت در پرسش و پاسخ ها از طریق گزینۀ عضویت در بالای سایت ثبت نام فرمایید. مطالعۀ قوانین سایت را فراموش ننمایید. با تشکر!

مجازات سارق در دین اسلام چیست؟

+4 امتیاز

مجازات سارق در دین مبین اسلام چیست؟

سوال شده اردیبهشت 13, 1393 در عمومی بوسیله ی عبدالله

2 پاسخ

+2 امتیاز

* در قرآن مبین الله امر به بُریدن فیزیکی دست سارق نمیکند  بلکه الله سبحان در متن مقدس قرآن مبین فتوا میدهد که در صورت دستگیری سارق اولاً: اختیارات از او کاملاً سلب گردد، ثانیاً: مال به سرقت رفته به مالباخته باید عودت داده شود (یا عوض داده شود):

*** وَالسَّارِقُ وَالسَّارِقَةُ فَاقْطَعُوا أَيْدِيَهُمَا جَزَاءً بِمَا كَسَبَا نَكَالًا مِّنَ اللَّهِ وَاللَّهُ عَزِيزٌ حَكِيمٌ ﴿المائدة: ٣٨﴾: مرد دزد و زن دزد را پس قطع کنید اختیارات را از ایشان(سلب اختیار نمائید از ایشان ) کیفری بدآنچه خود فراهم کردند بازدارندگی از نزد الله و الله عزتمند حکیم است.

در داستان برادران یوسف در سوره یوسف آیات 73 الی 75 ، برادر یوسف که جام ملک در بار او یافت میشود ، به گرویی گرفته میشود و این مهم (یعنی به گرویی گرفته شدن فرد) به منزله جزای سارق پیش بینی شده است.

پاسخ داده شده اردیبهشت 13, 1393 بوسیله ی عبدالله
ویرایش شده اردیبهشت 13, 1393 بوسیله ی عبدالله
+2 امتیاز

یکی از قسمت های گفتگوهای صوتی بسوی نور بطور ویژه به مقولۀ مجازات سارق و سارقه پرداخته است که از لینک ذیل قابل دسترس است:
http://archive.org/download/TIQ_MM029/noorep29.mp3

پاسخ داده شده اردیبهشت 13, 1393 بوسیله ی admin
ویرایش شده مهر 26, 1397 بوسیله ی admin
زمان حضرت یوسف شریعت حاکم شریعت قرآن نبوده است . پس نمیتوان به آن استناد کرد.
مطابق تورات از ابتدای خلقت آدم تا زمان محمد قانون "جان در برابر جان" و "ضرر در برابر ضرر" است. این استنباط که برای بازپس گیری مال می توان به جان سارق آسیب زد با همه کتب آسمانی (تورات انجیل و قرآن) در تخالف است. اگر شما ادعا کنید که باید دست دزد قطع شود بدین معنی است که ادعا کرده اید که او دست صاحب مال را قطع کرده است که چنین چیزی صحت ندارد. او مالی را دزدیده و صدمه ای به کسی نزده که شما تصور میکنید که میشود دست او را قطع کرد!
...