و اگر در آنچه بر تو نازل كرده‌ايم ترديد دارى، از آنها كه كتابهای پيش از تو را مى‌خوانند سؤال كن... ﴿سوره يونس: آیۀ ٩٤﴾

به پرسش و پاسخ از قرآن، انجیل و تورات خوش آمدید!

برای شرکت در پرسش و پاسخ ها از طریق گزینۀ عضویت در بالای سایت ثبت نام فرمایید. مطالعۀ قوانین سایت را فراموش ننمایید. با تشکر!

ایا علم در برابر خداست؟

+1 امتیاز
آیا شرح چگونگی پدید آمدن جهان توسط دانشمندان با باور به خدا در تناقض است؟
سوال شده فروردین 21, 1396 در کلی و عمومی بوسیله ی amin2817
برچسب گذاری دوباره فروردین 23, 1396 بوسیله ی amin2817
مطابق قوانین سایت، سوالات باید با استناد به آیات مطرح شوند. لطفا رعایت کنید.

1 پاسخ

+2 امتیاز

اینکه آیات تورات و انجیل و قرآن پیرامون پدیده های طبیعی فرازهایی را بیان می کند بدان خاطر است که توجه مخاطب را به اقتدار و قدرت خالق جلب کند تا او متقاعد شده، ایمان آورده و عمل صالح انجام دهد. نه اینکه وی را دنبال یادگیری فیزیک و شیمی و زیست شناسی بفرستد:

اللَّهُ الَّذِي رَفَعَ السَّمَاوَاتِ بِغَيْرِ عَمَدٍ تَرَوْنَهَا ثُمَّ اسْتَوَىٰ عَلَى الْعَرْشِ وَسَخَّرَ الشَّمْسَ وَالْقَمَرَ كُلٌّ يَجْرِي لِأَجَلٍ مُّسَمًّى يُدَبِّرُ الْأَمْرَ يُفَصِّلُ الْآيَاتِ لَعَلَّكُم بِلِقَاءِ رَبِّكُمْ تُوقِنُونَ ﴿الرعد: ٢﴾

الله[همان‌] كسى است كه آسمانها را بدون ستونهايى كه آنها را ببينيد برافراشت، آنگاه بر عرش استيلا يافت و خورشيد و ماه را رام گردانيد؛ هر كدام براى مدّتى معيّن به سير خود ادامه مى‌دهند. [خداوند] در كار [آفرينش‌] تدبير مى‌كند، و آيات [خود] را به روشنى بيان مى‌نمايد، تا شما به لقاى پروردگارتان يقين حاصل كنيد.

پس وحی نازل شده در تورات و انجیل و قرآن به شرح خصوصیات پروردگار و تشریح اوامر او و هشدار و بشارت در مورد قیامت می پردازد. این در حالی است که علوم تجربی نه می توانند خصوصیات الله را برای ما آشکار سازند، نه می توانند در مورد قیامت و حسابرسی اظهار نظر کنند و نه می توانند اوامر الله را آشکار سازند.

نتیجه اینکه:

همانطور که بیان شد چیستی و کارایی و دایرۀ علوم تجربی با چیستی و کارایی و دایره وحی هیچ ارتباطی ندارد. در نتیجه اظهار نظرهای انسان در علوم تجربی در مورد چگونگی بوجود آمدن جهان، بهیچ وجه قابل قیاس و مقایسه با پیام وحی که کلام الله می باشد، نیست. اساسا نمی توان این دو را در کنار هم قرار داد یا حتی نسبی مقایسه نمود. 

پاسخ داده شده خرداد 26, 1396 بوسیله ی admin
...