و اگر در آنچه بر تو نازل كرده‌ايم ترديد دارى، از آنها كه كتابهای پيش از تو را مى‌خوانند سؤال كن... ﴿سوره يونس: آیۀ ٩٤﴾
+1 امتیاز
آیا همه گمراهان و هدایت شدگان تسلیم اراده او هستند؟ اگر تسلیم اراده او هستند چرا و به چه علت اکثریت تسلیم حکم او نیستند؟ آدم و ابلیس هر دو از حکم الله سرپیچی کردنند خداوند علت نافرمانی و کافر شدن ابلیس را کبر،و علت نافرمانی و گناه کار شدن آدم را وسوسه میداند. تفاوت اساسی میان کافر و گناهکار چیست؟
در کلی و عمومی بوسیله ی
ویرایش شده بوسیله ی

1 پاسخ

+2 امتیاز

سوال شما رو ابتدا به سه قسمت تقسیم میکنیم و جداگانه به هرکدام پاسخ میدیم.

1) چرا با اینکه همه تسلیم اراده پروردگار هستند ، تسلیم حکم او نیستند ؟
چون اراده پروردگار بر این نیست که همه ایمان بیاورند و فقط کسانی که به سمت الله بازگردند شامل هدایت میشوند.

وَلَوْ شَآءَ رَبُّكَ لَءَامَنَ مَن فِى ٱلْأَرْضِ كُلُّهُمْ جَمِيعًا ۚ أَفَأَنتَ تُكْرِهُ ٱلنَّاسَ حَتَّىٰ يَكُونُوا۟ مُؤْمِنِينَ [١٠:٩٩]
اگر پروردگار تو بخواهد، همه كسانى كه در روى زمينند ايمان مى‌آورند. آيا تو مردم را به اجبار وامى‌دارى كه ايمان بياورند؟ 

2) تفاوت اساسی میان کافر و گناهکار چیست؟
کفر، شرک ، ایمان ، نفاق و ... همه عملکردهایی هستند که یک انسان میتواند در یک لحظه همه آنها را داشته باشد و یا میتواند قسمتی از آنها را داشته باشد. پس مومن ، کافر ، مشرک ، منافق و ... شخص نیستند بلکه با توجه به عملکردهایی که در آن لحظه انجام میدهند این صفت به آنها تعلق میگیرد. کافر ، مشرک ، منافق ، فاسق و ... جز گناهکاران محسوب میشوند و زیرمجموعه گناهکاران هستند.

3) تفاوت میان سنت خدا و احکام خدا چیست؟
سنت خدا در این لینک توضیح داده شده است. اما احکام خدا همان دستورات خداوند است که در هر دوره توسط پیامبران به انسانها ابلاغ شده است.

 

بوسیله ی
از نظر ما سنت خدا تغییر و تبدیل نمیشود.مثلا هدایت گمراهی آزمایش ایمان داران و مواردی دیگر سنت خداست و از ابتدا تغییر نکرده.اما احکام خدا تغییر میکند.مثلا یک جا حکم این بوده به شجره نزدیک نشوید و الان به گونه دیگر تغییر کرده
بله دقیقا. یکی دیگه از تفاوتهای سنت و احکام خدا همین است. سنت خدا تغییر ناپذیراست اما احکام خدا بستگی به زمانی که خود خداوند ترجیح داده است، تغییر میکند.
...