و اگر در آنچه بر تو نازل كرده‌ايم ترديد دارى، از آنها كه كتابهای پيش از تو را مى‌خوانند سؤال كن... ﴿سوره يونس: آیۀ ٩٤﴾

به پرسش و پاسخ از قرآن، انجیل و تورات خوش آمدید!

برای شرکت در پرسش و پاسخ ها از طریق گزینۀ عضویت در بالای سایت ثبت نام فرمایید. مطالعۀ قوانین سایت را فراموش ننمایید. با تشکر!

+2 امتیاز

 

سلام علیکم 

درتورات علت تغییر نام یعقوب به اسراییل را میخوانیم:

آن مرد گفت: «بعد از این نام تو یعقوب نخواهد بود. تو با خدا و انسان مجاهده کردی و پیروز شدی. پس بعد از این نام تو اسرائیل خواهد بود.» پیدایش فصل ۳۲ آیه 28

میخواستم معنی دقیق کلمه رو باتوجه به حروف سازنده اش بدونم.

ممنون.

در معنی کلمات بوسیله ی
دوباره دسته بندی کردن بوسیله ی

1 پاسخ

+1 امتیاز
ישראל (یشرال) از ترکیب ישר و אל شکل گرفته و به معنای "چیره باد خداوند" یا "غالب است خداوند" می باشد.

واژۀ ישר (یشر) به سر بودن و سر شدن و چیره شدن و غالب یافتن دلالت دارد.

با نگاهی به زندگی یعقوب در فصول مختلف کتاب پیدایش می بینیم که یعقوب (به معنای پاشنه کش و اهل حیله و نیرنگ) تا مدت زیادی بر کیاست و سیاست خود تکیه می کرد و بر این تصور بود که کیاست او و مکاری اش سبب رستگاری او از حوادث، مردم و حتی خداوند است! اما در شبی که از برادرش فرار میکرد ناگهان و در وقتی بی وقت، فرشته ای شروع به کشتی گرفتن با وی میکند و پروژۀ فرار یعقوب مکار از برادرش را ناتمام میگذارد و بدین ترتیب یعقوب بالاجبار با برادرش مواجه می شود.

بدین ترتیب تغییر نام او از یعقوب (مکار و نقشه کش) به اسرائیل (باشد که خدا پیروز است) تغییر کاربری یعقوب در پیشگاه الهی است. بطوریکه از این به بعد خداوند حکم و کتاب و نبوت را از سلاله اسرائیل در زمین پخش خواهد کرد و از این به بعد خود او نماینده تحقق این وعده الهی است که "خداوند پیروز است"(اسرائیل).
بوسیله ی
خیلی ممنون
سلامت باشید
ارتباط معنایی کلمات اسری،اسیر،سر،اسر،اسراییل،اسروا چگونه است؟
...