و اگر در آنچه بر تو نازل كرده‌ايم ترديد دارى، از آنها كه كتابهای پيش از تو را مى‌خوانند سؤال كن... ﴿سوره يونس: آیۀ ٩٤﴾

به پرسش و پاسخ از قرآن، انجیل و تورات خوش آمدید!

برای شرکت در پرسش و پاسخ ها از طریق گزینۀ عضویت در بالای سایت ثبت نام فرمایید. مطالعۀ قوانین سایت را فراموش ننمایید. با تشکر!

+1 امتیاز

تبین چیست؟ و لتبین در سوره نحل آیه 64  به معنای چیست؟

در عمومی بوسیله ی

1 پاسخ

+1 امتیاز

" تبین " به معنای بیان کردن و در میان گذاشتن است

و محمد نبی غیر از تبین ذکر(قرآن) یعنی در میان گذاشتن کلام الله به مردم هیچ وظیفه ای دیگر نداشته است:

وَمَا أَنزَلْنَا عَلَيْكَ الْكِتَابَ إِلَّا لِتُبَيِّنَ لَهُمُ الَّذِي اخْتَلَفُوا فِيهِ وَهُدًى وَرَحْمَةً لِّقَوْمٍ يُؤْمِنُونَ ﴿النحل: ٦٤﴾: و نفرستادیم بر تو کتاب را تا بیان کنی( در میان بگذاری) برای ایشان آنچه را اختلاف کردند در آن و هدایت و رحمتی برای گروهی که ایمان آوردند.

و ضمناً این مهم بایستی در نظر گرفته شود که نه تنها وظیفه پیامبران الهی در میان گذاشتن کلام الله در بین توده های مردم بوده بلکه به همه کسانیکه که کلام الله به ایشان رسیده، الله میثاق بسته که آنرا بطورواضح به مردم بیان و انتقال دهند:

وَإِذْ أَخَذَ اللَّهُ مِيثَاقَ الَّذِينَ أُوتُوا الْكِتَابَ لَتُبَيِّنُنَّهُ لِلنَّاسِ وَلَا تَكْتُمُونَهُ فَنَبَذُوهُ وَرَاءَ ظُهُورِهِمْ وَاشْتَرَوْا بِهِ ثَمَنًا قَلِيلًا فَبِئْسَ مَا يَشْتَرُونَ ﴿آل‌عمران: ١٨٧﴾:ياد كن‌] هنگامى را كه الله از كسانى كه به آنان كتاب داده شده، پيمان گرفت كه حتماً بايد آن را [به وضوح‌] براى مردم بيان نماييد و كتمانش مكنيد. پس، آن [عهد] را پشت سر خود انداختند و در برابر آن، بهايى ناچيز به دست آوردند، و چه بد معامله‌اى كردند

بوسیله ی
...