و اگر در آنچه بر تو نازل كرده‌ايم ترديد دارى، از آنها كه كتابهای پيش از تو را مى‌خوانند سؤال كن... ﴿سوره يونس: آیۀ ٩٤﴾
+2 امتیاز

ایام معدودات حج با توجه به قرآن وتورات چند روز است ؟


وَاذْكُرُوا اللَّهَ فِي أَيَّامٍ مَّعْدُودَاتٍ فَمَن تَعَجَّلَ فِي يَوْمَيْنِ فَلَا إِثْمَ عَلَيْهِ وَمَن تَأَخَّرَ فَلَا إِثْمَ عَلَيْهِ لِمَنِ اتَّقَى وَاتَّقُوا اللَّهَ وَاعْلَمُوا أَنَّكُمْ إِلَيْهِ تُحْشَرُونَ (بقره:203)

و خدا را در روزهايي چند ياد كنيد، پس هر كه عجله داشته باشددر دو روز گناهي بر او نيست و هر كه به تأخير اندازد نيز گناهي بر او نيست. براي كسي است كه پروا داشته باشد و پرواي خدا داشته باشيد و بدانيد همگي به سوي او محشور مي‌شويد.

 

در میان متنی (چند کتاب) بوسیله ی
ویرایش شده بوسیله ی

1 پاسخ

0 امتیاز

قبلا در پست مربوط به ماه های حرام در کلام الهی، اشاره شد که علت حرمت داشتن ماه های حرام، مقرر شدن فریضه حج در آن ماه هاست. تورات مقدس، این 4 ماه حرام را برشمرده و ایام معدود (یعنی ایام شماره گذاری شده آن) را دقیقا مشخص کرده که با فونت قرمز علامت زده شده اند:

اینها موسمهای خداوند و محفلهای مقدس می‌باشد، که آنها را در وقتهای آنها اعلان باید کرد. 5 در ماه اول، در روز چهاردهم ماه بین العصرین، فصح خداوند است. 6 و در روز پانزدهم این ماه عید فطیر برای خداوند است، هفت روز فطیر بخورید. 7 در روز اول محفل مقدس برای شما باشد، هیچ کار از شغل مکنید. 8 هفت روز هدیه آتشین برای خداوند بگذرانید، و در روز هفتم، محفل مقدس باشد؛ هیچ کار ازشغل مکنید.» 
 
 9 و خداوند موسی را خطاب کرده، گفت: 10 «بنی‌اسرائیل را خطاب کرده، به ایشان بگو: چون به زمینی که من به شما می‌دهم داخل شوید، و محصول آن را درو کنید، آنگاه بافه نوبر خود رانزد کاهن بیاورید. 11 و بافه را به حضور خداوندبجنباند تا شما مقبول شوید، در فردای بعد ازسبت کاهن آن را بجنباند. 12 و در روزی که شمابافه را می‌جنبانید، بره یک ساله بی‌عیب برای قربانی سوختنی به حضور خداوند بگذرانید. 13 وهدیه آردی آن دو عشر آرد نرم سرشته شده به روغن خواهد بود، تا هدیه آتشین و عطر خوشبوبرای خداوند باشد، و هدیه ریختنی آن چهار یک هین شراب خواهد بود. 14 و نان و خوشه های برشته شده و خوشه های تازه مخورید، تا همان روزی که قربانی خدای خود را بگذرانید. این برای پشتهای شما در همه مسکنهای شمافریضه‌ای ابدی خواهد بود. 
 
 15 و از فردای آن سبت، از روزی که بافه جنبانیدنی را آورده باشید، برای خود بشمارید تا هفت هفته تمام بشود. 16 تا فردای بعد از سبت هفتم، پنجاه روز بشمارید، و هدیه آردی تازه برای خداوند بگذرانید. 17 از مسکنهای خود دونان جنبانیدنی از دو عشر بیاورید از آرد نرم باشد، و با خمیر مایه پخته شود تا نوبر برای خداوندباشد. 18 و همراه نان، هفت بره یک ساله بی‌عیب و یک گوساله و دو قوچ، و آنها با هدیه آردی وهدیه ریختنی آنها قربانی سوختنی برای خداوندخواهدبود، و هدیه آتشین و عطر خوشبو برای خداوند. 19 و یک بز نر برای قربانی گناه، و دو بره نر یک ساله برای ذبیحه سلامتی بگذرانید. 20 وکاهن آنها را با نان نوبر بجهت هدیه جنبانیدنی به حضور خداوند با آن دو بره بجنباند، تا برای خداوند بجهت کاهن مقدس باشد. 21 و در همان روز منادی کنید که برای شما محفل مقدس باشد؛ و هیچ کار از شغل مکنید. در همه مسکنهای شما بر پشتهای شما فریضه ابدی باشد. 22 و چون محصول زمین خود را دروکنید، گوشه های مزرعه خود را تمام درو مکن، و حصاد خود را خوشه چینی منما، آنها را برای فقیر و غریب بگذار. من یهوه خدای شماهستم.» 
 
 23 و خداوند موسی را خطاب کرده، گفت: 24 «بنی‌اسرائیل را خطاب کرده، بگو: در ماه هفتم در روز اول ماه، آرامی سبت برای شما خواهدبود، یعنی یادگاری نواختن کرناها و محفل مقدس. 25 هیچ کار از شغل مکنید و هدیه آتشین برای خداوند بگذرانید.» 
 
 26 و خداوند موسی را خطاب کرده، گفت: 27 «در دهم این ماه هفتم، روز کفاره است. این برای شما محفل مقدس باشد. جانهای خود راذلیل سازید، و هدیه آتشین برای خداوندبگذرانید. 28 و در همان روز هیچ کار مکنید، زیراکه روز کفاره است تا برای شما به حضوریهوه خدای شما کفاره بشود. 29 و هر کسی‌که درهمان روز خود را ذلیل نسازد، از قوم خود منقطع خواهد شد. 30 و هر کسی‌که در همان روزهرگونه کاری بکند، آن شخص را از میان قوم اومنقطع خواهم ساخت. 31 هیچ کار مکنید. برای پشتهای شما در همه مسکنهای شما فریضه‌ای ابدی است. 32 این برای شما سبت آرامی خواهدبود، پس جانهای خود را ذلیل سازید، درشام روز نهم، از شام تا شام، سبت خود را نگاه دارید.» 
 
 33 و خداوند موسی را خطاب کرده، گفت: 34 «بنی‌اسرائیل را خطاب کرده، بگو: در روزپانزدهم این ماه هفتم، عید خیمه‌ها، هفت روزبرای خداوند خواهد بود. 35 در روز اول، محفل مقدس باشد؛ هیچ کار از شغل مکنید. 36 هفت روز هدیه آتشین برای خداوند بگذرانید، و در روز هشتم جشن مقدس برای شما باشد، و هدیه آتشین برای خداوند بگذرانید. این تکمیل عیداست؛ هیچ کار از شغل مکنید. 37 این موسمهای خداوند است که در آنها محفلهای مقدس رااعلان بکنید......(تورات صحیفه لاویان فصل 23 آیات 4 تا 37)

و همچنین  فصل 9 از صحیفه اعداد در تورات، که ماه 2 را برای کسانیکه قادر به انجام حج ماه اول نشده اند، مقرر فرموده است. 

نتیجه

حکم آیه 203 سوره بقره قرآن، دلالت بر آن دارد که بر کسانیکه عزم به اجرای حکم حج دارند، ایرادی نیست اگر دو روز زودتر یا دیرتر به مقصد (محل حج) برسند. الله آن را بخشیده است البته برای کسانیکه تقوا پیشه می کنند. 

 

بوسیله ی
...