و اگر در آنچه بر تو نازل كرده‌ايم ترديد دارى، از آنها كه كتابهای پيش از تو را مى‌خوانند سؤال كن... ﴿سوره يونس: آیۀ ٩٤﴾

به پرسش و پاسخ از قرآن، انجیل و تورات خوش آمدید!

برای شرکت در پرسش و پاسخ ها از طریق گزینۀ عضویت در بالای سایت ثبت نام فرمایید. مطالعۀ قوانین سایت را فراموش ننمایید. با تشکر!

تیمم چیست ؟

+3 امتیاز
تیمم چیست ؟

با توجه به اینکه چگونگی تیمم کردن در قرآن نیامده است ، ما موظفیم چگونه تیمم کنیم ؟  آیا برای تیمم کردن باید از سنت پیروی کنیم ؟
سوال شده خرداد 25, 1393 در صلات (نماز) بوسیله ی glorypod (17,550 امتیاز)

1 پاسخ

0 امتیاز
بسم الله الرحمن الرحیم.

سلام.

ولی در قران امده است که چگونه تیمم کنید:

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا تَقْرَبُوا الصَّلَاةَ وَأَنْتُمْ سُكَارَىٰ حَتَّىٰ تَعْلَمُوا مَا تَقُولُونَ وَلَا جُنُبًا إِلَّا عَابِرِي سَبِيلٍ حَتَّىٰ تَغْتَسِلُوا ۚ وَإِنْ كُنْتُمْ مَرْضَىٰ أَوْ عَلَىٰ سَفَرٍ أَوْ جَاءَ أَحَدٌ مِنْكُمْ مِنَ الْغَائِطِ أَوْ لَامَسْتُمُ النِّسَاءَ فَلَمْ تَجِدُوا مَاءً فَتَيَمَّمُوا صَعِيدًا طَيِّبًا فَامْسَحُوا بِوُجُوهِكُمْ وَأَيْدِيكُمْ ۗ إِنَّ اللَّهَ كَانَ عَفُوًّا غَفُورًا (4 | النساء - 43)
ای کسانی که ایمان آورده‌اید! در حال مستی به نماز نزدیک نشوید، تا بدانید چه می‌گویید! و همچنین هنگامی که جنب هستید -مگر اینکه مسافر باشید- تا غسل کنید. و اگر بیمارید، یا مسافر، و یا «قضای حاجت» کرده‌اید، و یا با زنان آمیزش جنسی داشته‌اید، و در این حال، آب (برای وضو یا غسل) نیافتید، با خاک پاکی تیمّم کنید! (به این طریق که) صورتها و دستهایتان را با آن مسح نمایید. خداوند، بخشنده و آمرزنده است.
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِذَا قُمْتُمْ إِلَى الصَّلَاةِ فَاغْسِلُوا وُجُوهَكُمْ وَأَيْدِيَكُمْ إِلَى الْمَرَافِقِ وَامْسَحُوا بِرُءُوسِكُمْ وَأَرْجُلَكُمْ إِلَى الْكَعْبَيْنِ ۚ وَإِنْ كُنْتُمْ جُنُبًا فَاطَّهَّرُوا ۚ وَإِنْ كُنْتُمْ مَرْضَىٰ أَوْ عَلَىٰ سَفَرٍ أَوْ جَاءَ أَحَدٌ مِنْكُمْ مِنَ الْغَائِطِ أَوْ لَامَسْتُمُ النِّسَاءَ فَلَمْ تَجِدُوا مَاءً فَتَيَمَّمُوا صَعِيدًا طَيِّبًا فَامْسَحُوا بِوُجُوهِكُمْ وَأَيْدِيكُمْ مِنْهُ ۚ مَا يُرِيدُ اللَّهُ لِيَجْعَلَ عَلَيْكُمْ مِنْ حَرَجٍ وَلَٰكِنْ يُرِيدُ لِيُطَهِّرَكُمْ وَلِيُتِمَّ نِعْمَتَهُ عَلَيْكُمْ لَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ (5 | المائدة - 6)
ای کسانی که ایمان آورده‌اید! هنگامی که به نماز می‌ایستید، صورت و دستها را تا آرنج بشویید! و سر و پاها را تا مفصل [= برآمدگی پشت پا] مسح کنید! و اگر جنب باشید، خود را بشویید (و غسل کنید)! و اگر بیمار یا مسافر باشید، یا یکی از شما از محل پستی آمده [= قضای حاجت کرده‌]، یا با آنان تماس گرفته (و آمیزش جنسی کرده‌اید)، و آب (برای غسل یا وضو) نیابید، با خاک پاکی تیمم کنید! و از آن، بر صورت [= پیشانی‌] و دستها بکشید! خداوند نمی‌خواهد مشکلی برای شما ایجاد کند؛ بلکه می‌خواهد شما را پاک سازد و نعمتش را بر شما تمام نماید؛ شاید شکر او را بجا آورید!
پاسخ داده شده خرداد 27, 1393 بوسیله ی hamishebahar (13,370 امتیاز)
فَتَيَمَّمُوا صَعِيدًا طَيِّبًا فَامْسَحُوا بِوُجُوهِكُمْ وَأَيْدِيكُمْ مِنْهُ
به نظر شما کدام واژه در آیه فوق به "خاک" اشاره نموده است؟ واژه تیمم از کدامین بنیان شکل گرفته است؟
سلام.
ممنون میشوم مرا راهنمایی کنید ترجمه بالا مربوط به اقای مکارم شیرازی می باشد.
و فکر میکنم خاک از صَعِيدًا  گرفته شده باشد.
آیا معنای خاک نمیدهد؟
طبق بررسی من "صعد" به عملکرد عمومی گسترده بودن هم دلالت دارد و بیابان بعلت داشتن همین عملکرد (گستردگی) در کتب من قبل به صعد نیز مسمی شده است. در قرآن هم داریم:

وَإِنَّا لَجَاعِلُونَ مَا عَلَيْهَا صَعِيدًا جُرُزًا ﴿الكهف: ٨﴾
و ما آنچه را كه بر آن است، قطعاً بيابانى بى‌گياه خواهيم كرد.

به این ترتیب منظور همان خاک و بیابان و شن زارهای بیابان است.
سلام
در ترجمه آیه 6 سوره مائده ، مرقوم فرموده اید "....و سر و پاها را تا مفصل [= برآمدگی پشت پا] مسح کنید..."
در صورتیکه ارجلکم در آیه با نصب ل مربوط میشود به فعل فاغسلوا و اینطور معنی میشود که بشوئید پاهایتان را تا دو قوزک پا (کعبین)
ممنون
با سلام. من متوجه نشدم. منظور شما این است که منظور آیه شستن پاها از کمر به پایین تا کعبین است؟؟
منظور از دو قوزک پا همان دو برآمدگی کنار مچ پاست (کعبین)
ببخشید منظور شستن پا از نوک انگشتان پا تا کعبین است.
بله موافقم. از آیات اینگونه برداشت می شود که شستن پا از نوک انگشتان تا کعبسن مد نظر آیه می باشد.
...