و اگر در آنچه بر تو نازل كرده‌ايم ترديد دارى، از آنها كه كتابهای پيش از تو را مى‌خوانند سؤال كن... ﴿سوره يونس: آیۀ ٩٤﴾

به پرسش و پاسخ از قرآن، انجیل و تورات خوش آمدید!

برای شرکت در پرسش و پاسخ ها از طریق گزینۀ عضویت در بالای سایت ثبت نام فرمایید. مطالعۀ قوانین سایت را فراموش ننمایید. با تشکر!

+3 امتیاز

در قرآن آیاتی دال بر وحی به غیر از انبیای الهی وجود دارد .

چنان چه می‌فرماید: به مادر حضرت موسی (ع) وحی کردیم:
«وَ أَوْحَيْنا إِلى‏ أُمِّ مُوسى‏ أَنْ أَرْضِعيهِ فَإِذا خِفْتِ عَلَيْهِ فَأَلْقيهِ فِي الْيَمِّ وَ لا تَخافي‏ وَ لا تَحْزَني‏ إِنَّا رَادُّوهُ إِلَيْكِ وَ جاعِلُوهُ مِنَ الْمُرْسَلينَ» (القصص - 7)
و به مادر موسى وحى كرديم كه او را شير بده، همين كه بر جان او بيمناك شدى او را به دريا بينداز، و مترس و غمگين مباش كه ما وى را به تو برگردانيده و از پيامبرانش مى‏كنيم‏.


خداوند متعال حتی به حیوانات نیز وحی نموده است:
«وَ أَوحى‏ رَبُّكَ إِلَى النَّحْلِ أَنِ اتَّخِذي مِنَ الْجِبالِ بُيُوتاً وَ مِنَ الشَّجَرِ وَ مِمَّا يَعرِشُونَ» (النحل - 68)
و پروردگارت به زنبور عسل الهام كرد كه در كوه‏ها و درختان و بناها كه بالا مى‏برند خانه كن‏.


همچنین یک سری آیات نیز نشان می دهند که القای وحی فقط از طرف خدا نیست، بلکه حتی انسان‌ها به یک دیگر القای وحی (پیام رسانی پنهانی یا القایی یا الهامی و ...) می‌کنند و این امر نیز فقط اختصاص به انسان‌های مؤمن ندارد، بلکه حتی شیطان و انسان‌های پست مانند منافقین نیز به یک دیگر وحی می‌کنند:

«فَخَرَجَ عَلى‏ قَومِهِ مِنَ المِحرابِ فَأَوحى‏ إِلَيهِم أَن سَبِّحُوا بُكرَةً وَ عَشِيًّا» (مریم - 11)
پس (زکریا ع) از عبادتگاه نزد قوم خود شد و با اشاره به آنان دستور داد كه صبح و شام خدا را تسبيح گوييد.

«و كذلكَ جَعَلنا لكلِّ نبيٍّ عَدواً شياطينَ الْجِنِّ و الاِنسٍ يوحي بَعْضُهُم اِلي بعضٍ زُخْرُفَ الْقولٍ غُروراً» (انعام، آيه112)
بدينگونه هر پيغمبرى را دشمنى نهاديم از ديونهادان انس و جن كه براى فريب، گفتار آراسته به يكديگر القا (وحی) مى‏كنند، اگر پروردگار تو مى‏خواست چنين نمى‏كردند پس ايشان را با چيزهايى كه مى‏سازند واگذار.

«... إِنَّ الشَّياطينَ لَيُوحُونَ إِلى‏ أَوْلِيائِهِم لِيُجادِلُوكُم وَ إِن أَطَعتُمُوهُم إِنَّكُم لَمُشرِكُونَ» (الأنعام -121)
ديو نهادان (شیاطین انس و جن) به دوستان خود القا (وحی) مى‏كنند تا با شما مجادله كنند اگر اطاعتشان كنيد مشرك خواهيد بود.


آیا با توجه به آیات فوق می توان نتیجه گرفت که وحی فقط مختص پیامبران الهی نیست ؟

در عمومی بوسیله ی

2 پاسخ

+1 امتیاز

خیر، چرا که وحی در معنای تکلم و نزول غیب از جانب الله یا همان نزول کتاب و بما انزل الله، صرفا بر رسولان و انبیاء مبعوث شده جاری گشته است و احدی بغیر از یک رسول و نبی الهی نمی تواند وحی را دریافت نماید:

عَالِمُ الْغَيْبِ فَلَا يُظْهِرُ عَلَىٰ غَيْبِهِ أَحَدًا إِلَّا مَنِ ارْتَضَىٰ مِن رَّسُولٍ فَإِنَّهُ يَسْلُكُ مِن بَيْنِ يَدَيْهِ وَمِنْ خَلْفِهِ رَصَدًا لِّيَعْلَمَ أَن قَدْ أَبْلَغُوا رِسَالَاتِ رَبِّهِمْ وَأَحَاطَ بِمَا لَدَيْهِمْ وَأَحْصَىٰ كُلَّ شَيْءٍ عَدَدًا (سوره جن، آیات 26 الی 28)

داناى نهان است، و كسى را بر غيب خود آگاه نمى‌كند، جز پيامبرى را كه از او خشنود باشد، كه براى او از پيش رو و از پشت سرش نگاهبانانى بر خواهد گماشت، تا معلوم بدارد كه پيامهاى پروردگار خود را رسانيده‌اند؛ و (الله) بدانچه نزد ايشان است احاطه دارد و هر چيزى را به عدد شماره كرده است (سوره جن، آیات 26 الی 28)

کاملا روشن است که فقط یک رسول مبعوث شده از جانب الله می تواند وحی به معنای کتاب و حکم و نبوت را دریافت نماید و پس از محمد نبی که خاتم انبیاء به شهادت قرآن است، احدی نمی تواند ادعای دریافت وحی نماید:

وَمَنْ أَظْلَمُ مِمَّنِ افْتَرَىٰ عَلَى اللَّهِ كَذِبًا أَوْ قَالَ أُوحِيَ إِلَيَّ وَلَمْ يُوحَ إِلَيْهِ شَيْءٌ وَمَن قَالَ سَأُنزِلُ مِثْلَ مَا أَنزَلَ اللَّهُ وَلَوْ تَرَىٰ إِذِ الظَّالِمُونَ فِي غَمَرَاتِ الْمَوْتِ وَالْمَلَائِكَةُ بَاسِطُو أَيْدِيهِمْ أَخْرِجُوا أَنفُسَكُمُ الْيَوْمَ تُجْزَوْنَ عَذَابَ الْهُونِ بِمَا كُنتُمْ تَقُولُونَ عَلَى اللَّهِ غَيْرَ الْحَقِّ وَكُنتُمْ عَنْ آيَاتِهِ تَسْتَكْبِرُونَ ﴿الأنعام: ٩٣﴾

و كيست ستمكارتر از آن كس كه بر الله دروغ مى‌بندد يا مى‌گويد: «به من وحى شده»، در حالى كه چيزى به او وحى نشده باشد، و آن كس كه مى‌گويد: «به زودى نظير آنچه را الله نازل كرده است نازل مى‌كنم»؟ و كاش ستمكاران را در گردابهاى مرگ مى‌ديدى كه فرشتگان دستهايشان را گشوده‌اند «جانهايتان را بيرون دهيد»؛ امروز به آنچه بناحق بر خدا دروغ مى‌بستيد و در برابر آيات او تكبر مى‌كرديد، به عذاب خواركننده كيفر مى‌يابيد.( انعام 23)

دقت فرمایید که زنبور، شیطان یا حتی مادر موسی هیچکدام دارای کتاب و حکم بصورت بماانزل الله نیستند و مخلوط کردن وحی در معنای نزول تنزیل با وحی در معنای الهام و القای یک جهت به یک انسان صرفا یک شیطنت است که ده ها آیه دیگر را که به موضوع وحی در معنای تنزیل اشاره کرده است را مخفی می نماید.

بوسیله ی
ممنون
اگه جا دارد در مورد پاراگراف آخر یه کم بیشتر توضیح دهید خوب متوجه نشدم؟
منظور قرآن از وحی به پیامبران، اشاره به کلام و دستورات و فرامینی است که به قصه یا توصیه یا حکم دینی خاصی از جانب الله اشاره داشته باشد. برای همین وحی به زنبور عسل یا حیوانات دیگر در دایره بحث احکام و فرایض قرار ندارد و پروردگار صرفا از طریق وحی به پیامبران احکام و فرایض را برای انسان مقرر می سازد که آن وحی نیز در کتاب مکتوب شده و محفوظ می ماند. برای همین دایره احکام و فرایض تنها و تنها محدود به کتابی است که از جانب الله نازل شده باشد (قرآن، تورات و انجیل)، نه دست نوشته هایی چون احادیث و روایات و تاریخ.
با توجه به این توضیحات ، موضوع  مریم بنت عمران که جبرعیل را دیده است و وبراو وحی شده است ، یعنی عالم غیب را دیده است، با توجه به اینکه پیامبر خدا نبوده است، چگونه توجیه میشود؟؟؟
آیا نمیشود نتیجه گیری کرد که علاوه بر پیامبران ،ممکن است بعضی ازبندگان پاک وخالص خدا هم عالم غیب را ببینند وروح خدا درآنها دمیده شود(مانند مریم) ؟؟؟؟؟
لطفا توجه فرمایید که مطابق تورات و قرآن، مادر موسی یک "نبیه" است چرا که مطابق هر دو کتاب پروردگار اخبار غیب را بدو وحی کرده است. در مورد مریم بنت عمرن نیز دقیقا همین مساله در انجیل و قرآن مسجل است. یعنی او نیز "نبیه" است. بطور کلی مطابق کتب، هر انسانی که اخبار غیب را از جانب الله دریافت کند "نبی" تلقی می شود. اینکه در بین توده های مردم این افراد به نبی معروف نیستند دلیل بر ناموجه بودن این افرادنیست. چرا که کتاب ها به نبی بودن این زنان شهادت داده اند. بنابراین هیچ بنده ای نیست که از عالم غیب خبری را دریافت کرده باشد الا اینکه او نبی یا نبیه است. لازم به ذکر است که پس از محمد که "خاتم النبیین" است احدی خبری را از غیب دریافت نکرده و مدعیان چنین ادعایی ناقضان قرآن هستند.
0 امتیاز

همانطور که در این پست توضیح داده شد وحی ...

1- راهی برای صحبت کردن خداوند و شیاطین با انسان یا بشر است که همانطور که در این پست گفته شد محمد آخرین دریافت کننده وحی و پیام از سمت خداوند است لذا هیچ انسان دیگری نمیتواند پس از محمد ،پیامی را از طریق وحی از سمت خداوند دریافت کند.
همچنین در این پست گفته شد  مادر موسی که پیامی از سمت خداوند دریافت کرده است جز انبیا قرار دارد چرا که بدین وسیله از غیب آگاهی پیدا کرده است، بنابراین وحی به مادر موسی تناقضی در اختصاص وحی به پیامبران ندارد. 

2- راهی برای تعریف وظایف و عملکرد غیر انسان یا غیر بشر است که این امر نه تنها مربوط به زنبور عسل نیست بلکه خداوند وظایف آسمانها و زمین را از این طریق به آنها القا میکند. بنابراین وحی به زنبور عسل از جنس وحی به بشر نیست که بخواهیم از آن برای اختصاص وحی به پیامبران نتیجه گیری کنیم. 

در نتیجه وحی مربوط به انسانها فقط و فقط مختص پیامبران است و به غیر از انبیا بر هیچ بشر دیگری وحی نمیشود که با توجه به این پست ،محمد آخرین نبی معرفی شده است و هیچ انسان دیگری پس از محمد قادر به دریافت وحی از جانب الله نیست. 

بوسیله ی
...