و اگر در آنچه بر تو نازل كرده‌ايم ترديد دارى، از آنها كه كتابهای پيش از تو را مى‌خوانند سؤال كن... ﴿سوره يونس: آیۀ ٩٤﴾

به پرسش و پاسخ از قرآن، انجیل و تورات خوش آمدید!

برای شرکت در پرسش و پاسخ ها از طریق گزینۀ عضویت در بالای سایت ثبت نام فرمایید. مطالعۀ قوانین سایت را فراموش ننمایید. با تشکر!

+2 امتیاز
سلام. ایا ایه ای در قران راجع به اینکه در اسلام مبنا بر ماه قمری هست امده است؟
در تقویم و زمان بوسیله ی

1 پاسخ

+1 امتیاز

خیر.

بنابر قرآن، مبداء گاهشماری، از آغاز خلقت آسمانها و زمین پایه گذاری شده، نه از روز هجرت محمدنبی از شهری به شهر دیگر. بر همین اساس، تقویم قمری رایج که بسیاری آنرا دنبال میکنند از اساس با آیات قرآن در تضاد و تخالف است:

إِنَّ عِدَّةَ ٱلشُّهُورِ عِندَ ٱللَّـهِ ٱثْنَا عَشَرَ شَهْرًا فِى كِتَـٰبِ ٱللَّـهِ يَوْمَ خَلَقَ ٱلسَّمَـٰوَٰتِ وَٱلْأَرْضَ مِنْهَآ أَرْبَعَةٌ حُرُمٌ ۚ ذَٰلِكَ ٱلدِّينُ ٱلْقَيِّمُ ۚفَلَا تَظْلِمُوا۟ فِيهِنَّ أَنفُسَكُمْ ۚ وَقَـٰتِلُوا۟ ٱلْمُشْرِكِينَ كَآفَّةً كَمَا يُقَـٰتِلُونَكُمْ كَآفَّةً ۚ وَٱعْلَمُوٓا۟ أَنَّ ٱللَّـهَ مَعَ ٱلْمُتَّقِينَ ﴿ توبه ٣٦﴾ 

یقیناً شماره ماه ها در پیشگاه خدا از روزی که آسمان ها و زمین را آفریده در کتاب [علم] الله دوازده ماه است؛ از آنها چهار ماهش ماه حرام است؛ این است حساب استوار و پایدار؛ پس در این چهار ماه [با جنگ و فتنه و خونریزی] بر خود ستم روا مدارید و با همه مشرکان همان گونه که آنان با همه شما می جنگند، بجنگید و بدانید خدا با پرهیزکاران است. (۳۶)

توضیح اینکه برای استفاده از تقویم قمری، باید روز مبداء یا روز اولین هلال اولین ماه قمری مشخص شده باشد.  مثلا قرآن باید فرموده باشد که مثلا روز چهارم ماه پنجم از سال 600 میلادی، هلال اول ماه اول شما پیروان قرآن است. در حالیکه می دانیم که قرآن چنین آیه ای ندارد. بلکه قرآن در آیه 36 سوره توبه به مساله گاهشماری و مبنا و مبداء آن از روز خلقت آسمانها و زمین پرداخته و هیچ مبنا و مبدایی را نمی توان خودسرانه و خارج از دستور آیات برای ایجاد هیچ تقویمی مورد استفاده قرار داد. 

برای توضیحات بیشتر در این خصوص به پرسش و پاسخ در خصوص تقویم الله مطابق تورات و انجیل و قرآن مراجعه فرمایید. 

بوسیله ی
...