و اگر در آنچه بر تو نازل كرده‌ايم ترديد دارى، از آنها كه كتابهای پيش از تو را مى‌خوانند سؤال كن... ﴿سوره يونس: آیۀ ٩٤﴾

به پرسش و پاسخ از قرآن، انجیل و تورات خوش آمدید!

برای شرکت در پرسش و پاسخ ها از طریق گزینۀ عضویت در بالای سایت ثبت نام فرمایید. مطالعۀ قوانین سایت را فراموش ننمایید. با تشکر!

+4 امتیاز
طبق آیات قرآن نماز مغرب در چه زمانی باید اقامه شود؟
در صلات (نماز) بوسیله ی

1 پاسخ

+3 امتیاز

نماز مغرب طبق آیه 114 سوره هود باید در "زلفا من الیل" اقامه شود. 

وَأَقِمِ ٱلصَّلَوٰةَ طَرَفَىِ ٱلنَّهَارِ وَزُلَفًۭا مِّنَ ٱلَّيْلِ ۚ إِنَّ ٱلْحَسَنَـٰتِ يُذْهِبْنَ ٱلسَّيِّـَٔاتِ ۚ ذَ‌ٰلِكَ ذِكْرَىٰ لِلذَّ‌ٰكِرِينَ [١١:١١٤]

با توجه به معنی "زلفی" که در این پست توضیح داده شده است ، خداوند دستور به اقامه نماز در نزدیکی شب میدهد.

که در آیه 78 سوره اسراء بازه این نماز که در نزدیکی شب قرار دارد ،بصورت کاملا روشن بیان شده است .

أَقِمِ ٱلصَّلَوٰةَ لِدُلُوكِ ٱلشَّمْسِ إِلَىٰ غَسَقِ ٱلَّيْلِ وَقُرْءَانَ ٱلْفَجْرِ ۖ إِنَّ قُرْءَانَ ٱلْفَجْرِ كَانَ مَشْهُودًۭا [١٧:٧٨]

دلوک از ریشه "دلک" گرفته شده است که به معنی سائیده شدن و کشیده شدن دو چیز به یکدیگر است. بنابراین دلوک خورشید به معنای عبور خورشید از خط افق زمین است که اشاره به وقت غروب دارد. 

غسق الیل زمانی است که پرده سیاهی شب، تمامی آسمان را بپوشاند و تاریکی شب فرا برسد. اندکی پس از غروب خورشید پرده سیاهی شب از یک کران آسمان شروع به پیشروی میکند و پس از مدت زمانی تمامی آسمان را تا کران دیگر میپوشاند.

بنابراین نماز مغرب در "نزدیکی شب" از غروب خورشید تا قبل از فرارسیدن تاریکی مطلق شب باید اقامه شود که این زمان در سوره روم آیه 17 با توجه به این پست به "تمسون" و در سوره انشقاق آیه 16 با کلمه "شفق" نامگذاری شده است. 

 

بوسیله ی
ویرایش شده بوسیله ی
...