و اگر در آنچه بر تو نازل كرده‌ايم ترديد دارى، از آنها كه كتابهای پيش از تو را مى‌خوانند سؤال كن... ﴿سوره يونس: آیۀ ٩٤﴾

به پرسش و پاسخ از قرآن، انجیل و تورات خوش آمدید!

برای شرکت در پرسش و پاسخ ها از طریق گزینۀ عضویت در بالای سایت ثبت نام فرمایید. مطالعۀ قوانین سایت را فراموش ننمایید. با تشکر!

+1 امتیاز

قرآن در مورد زنبور عسل از ضمیر مونث استفاده کرده و علوم جدید به تازگی متوجه شدند که زنبور عسل که برای جمع آوری عسل به بیرون از کندو میرود مونث است،آیا چنین ضمیری در جای دیگری از قرآن یا کلام عرب قبل از اسلام مشاهده شده؟

 ثُمَّ كُلِي مِن كُلِّ الثَّمَرَاتِ فَاسْلُكِي سُبُلَ رَبِّكِ ذُلُلًا يَخْرُجُ مِن بُطُونِهَا شَرَابٌ مُّخْتَلِفٌ أَلْوَانُهُ فِيهِ شِفَاءٌ لِّلنَّاسِ إِنَّ فِي ذَٰلِكَ لَآيَةً لِّقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ ﴿النحل: ٦٩﴾

در عمومی بوسیله ی

1 پاسخ

0 امتیاز

لسان وحی ادبیات جنسیتی ندارد یعنی اسامی بالذات مونث یا مذکر نمی باشند. صرف و نحو شیعه سنی نوشته کلمات را اینطور تقسیم بندی کرده است که الگوبرداری شده از ادبیات داستانسرایی یونان است، نه از منطق وحی! 

مثلا کلمه انعام هم به صورت مونث در قرآن بکار رفته و هم به صورت مذکر:

 وَإِنَّ لَكُمْ فِي الْأَنْعَامِ لَعِبْرَةً نُّسْقِيكُم مِّمَّا فِي بُطُونِهِ مِن بَيْنِ فَرْثٍ وَدَمٍ لَّبَنًا خَالِصًا سَائِغًا لِّلشَّارِبِينَ ﴿النحل: ٦٦﴾

وَإِنَّ لَكُمْ فِي الْأَنْعَامِ لَعِبْرَةً نُّسْقِيكُم مِّمَّا فِي بُطُونِهَا وَلَكُمْ فِيهَا مَنَافِعُ كَثِيرَةٌ وَمِنْهَا تَأْكُلُونَ ﴿المؤمنون: ٢١﴾

حروفی مانند ه، ها، ک، کن، کم، تاء و غیرو همگی بیانگر حالات مختلفی از کارکرد سوژه ها هستند نه جنسیت آنها! لیکن از آنجا که در صرف و نحو شیعه حروف هیچ معنا و کارکردی ندارند این مهم بالکل به فراموشی سپرده شده است. 

بوسیله ی
البته،صرف و نحو از بر رسی زبان عرب بوجود اومده و کسی از خودش مذکر و مونث نساخته،مثلا شما مریم و مادر موسی رو ببینید،تمام افعال بکار بردشون مونث هست،و زبان وحی ،همان زبان بشریست،پس میتونه مذکر و مونث هم داشته باشه،حتی از ضرب المثلهای عربی هم استفاده شده در قرآن،مثالی که درمورد انعام زدید مثال جَمعه،ولی در مفرد ظاهرا این نظر صحیح نیست.چون مریم و مادر موسی هم مفرد بودند و مونث براشون بکار برده شده و هیچ جا در قرآن برای مذکر فعل مونث بکار نبرده شده و بلعکس..لطفا اگر ایرادی در کلامم بود تصحیح کنید،سپاسگذارم.
با تشکر.... کلمه مفرد "حکمت" هم در قرآن و هم در تورات بصورت مونث آمده بنظر شما آیا حکمت هم چون مریم و مادر موسی است؟ عرض من این است که دیدگاه دیگری نیز وجود دارد که فرای ادعای تشیع و تسنن است و از مدخل لسان وحی (که لسانی بشری نیست!) ریشه دوانده است.
...