و اگر در آنچه بر تو نازل كرده‌ايم ترديد دارى، از آنها كه كتابهای پيش از تو را مى‌خوانند سؤال كن... ﴿سوره يونس: آیۀ ٩٤﴾
+1 امتیاز

آیا در این آیه منظور این است که کسی برده کس دیگر را بقتل رسانده  بجای قاتل باید برده ی قاتل را قصاص کرد؟

ضمن اینکه چند بار مشاهده کردم که قرآن ستیزان از این آیه بعنوان شان منزلت پائین زن در قرآن، یاد کرده اند؛ آیا میتوان از این آیه چنین برداشتی داشت؟

 يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُتِبَ عَلَيْكُمُ الْقِصَاصُ فِي الْقَتْلَى الْحُرُّ بِالْحُرِّ وَالْعَبْدُ بِالْعَبْدِ وَالْأُنثَىٰ بِالْأُنثَىٰ فَمَنْ عُفِيَ لَهُ مِنْ أَخِيهِ شَيْءٌ فَاتِّبَاعٌ بِالْمَعْرُوفِ وَأَدَاءٌ إِلَيْهِ بِإِحْسَانٍ ذَٰلِكَ تَخْفِيفٌ مِّن رَّبِّكُمْ وَرَحْمَةٌ فَمَنِ اعْتَدَىٰ بَعْدَ ذَٰلِكَ فَلَهُ عَذَابٌ أَلِيمٌ ﴿البقرة: ١٧٨﴾

در عمومی بوسیله ی
ویرایش شده بوسیله ی

2 پاسخ

+3 امتیاز
 
بهترین پاسخ

متاسفانه مشکل از ابهام ناشی از ترجمه بد عبارت الْحُرُّ بِالْحُرِّ وَالْعَبْدُ بِالْعَبْدِ وَالْأُنثَىٰ بِالْأُنثَی است.

...الْحُرُّ بِالْحُرِّ وَالْعَبْدُ بِالْعَبْدِ وَالْأُنثَی بِالْأُنثَی...

... آزاد بواسطه آزاد بودنش و بنده بواسطه بنده بودنش و زن بواسطه زن بودنش

منظور آیه آن است که بین آزاد و بین بنده خدمت کار و بین زن هیچ تفاوتی وجود ندارد و همه ایشان بدون هیچ تبعیضی باید قصاص شوند. با نگاهی به آیه 32 سوره مائده نیز مساله خیلی روشن تر می شود:

 مِنْ أَجْلِ ذَٰلِكَ كَتَبْنَا عَلَىٰ بَنِي إِسْرَائِيلَ أَنَّهُ مَن قَتَلَ نَفْسًا بِغَيْرِ نَفْسٍ أَوْ فَسَادٍ فِي الْأَرْضِ فَكَأَنَّمَا قَتَلَ النَّاسَ جَمِيعًا وَمَنْ أَحْيَاهَا فَكَأَنَّمَا أَحْيَا النَّاسَ جَمِيعًا وَلَقَدْ جَاءَتْهُمْ رُسُلُنَا بِالْبَيِّنَاتِ ثُمَّ إِنَّ كَثِيرًا مِّنْهُم بَعْدَ ذَٰلِكَ فِي الْأَرْضِ لَمُسْرِفُونَ ﴿المائدة: ٣٢﴾

از اين روى بر فرزندان اسرائيل مقرر داشتيم كه هر كس كسى را -جز آنکه کسی را کشته باشد، یا فسادى در زمين مرتکب شده باشد- بکشد چنان است كه گويى همه مردم را كشته باشد. و هر كس كسى را زنده بدارد، چنان است كه گويى تمام مردم را زنده داشته است. و قطعاً پيامبران ما دلايل آشكار براى آنان آوردند، [با اين همه‌] پس از آن بسيارى از ايشان در زمين زياده‌روى مى‌كنند.

اشاره قرآن و تورات به "نفس" است که شامل آزاد و بنده و زن و مرد میگردد و کاربرد کلمه "نفس" نشان می دهد که هیچ تبعیضی بین زن و آزاد و بنده خدمت کار وجود ندارد. 

بوسیله ی
انتخاب شده بوسیله ی
+2 امتیاز

نمونه ی مشابه دیگری ازین نوع جمله بندی (العبد بالعبد ) را درآیه

۱۹۴سوره بقره می یابیم:

الشَّهْرُ الْحَرَامُ بِالشَّهْرِ الْحَرَامِ وَالْحُرُمَاتُ قِصَاصٌ فَمَنِ اعْتَدَى عَلَيْكُمْ فَاعْتَدُوا عَلَيْهِ بِمِثْلِ مَا اعْتَدَى عَلَيْكُمْ وَاتَّقُوا اللَّهَ وَاعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ مَعَ الْمُتَّقِينَ ﴿۱۹۴﴾

انصاریان: ماه حرام در برابر ماه حرام است [اگر دشمن حرمت آن را رعایت نکرد و با شما در آن جنگید، شما هم برای حفظ کیان خود در همان ماه با او بجنگید.] و همه حرمت ها دارای قصاص اند. پس هر که بر شما تعدّی کرد، شما هم به مثل آن بر او تعدّی کنید، و از خدا پروا نمایید، و بدانید که خدا با پروا پیشگان است.

باتوجه به مفهوم آیه میفهمیم که ترجمه قسمت اول آیه به شکل زیر است:

الشهر الحرام بالشهرالحرام : حتی در ماه حرام با اینکه ماه حرام است.

پس مفهوم این آیه جنگیدن ودفاع از خود است حتی اگر درماه حرام قرار داشته باشیم.

همین مفهوم درآیه ۱۷۸ سوره بقره (آیه قصاص)نیز وجود دارد.

العبد بالعبد: حتی بنده با اینکه بنده است.

الانثی بالانثی:حتی زن با اینکه زن است.

پس مقصود آیه اتفاقا عدم تبعیض جنسیتی وطبقاتی است ولاغیر.

بوسیله ی
ممنون
...